Jen necelých 20km dělí Janov od města Bad Schandau, které je nejstarším lázeňským místem v Sasku a pro svou bohatou nabídku zajímavostí a aktivit je oblíbeným výletním cílem. Z Janova se sem můžete vydat autem a vaše cesta povede přes Hřensko a hraniční přechod Hřensko-Schmilka. V létě je možné také sejít pěšky z Janova do Hřenska a využít spojení výletní lodí Poseidon.

Bad Schandau

Relaxace v bazénu s tekoucím zvukem

Velkým lákadlem jsou termální lázně Toscana Therme se svým proslulým bazénem, zpod jehož hladiny se line tzv. tekoucí zvuk – relaxační hudba doprovázená speciálními světelnými efekty. Najdete zde také řadu odpočinkových zón, bazény s teplovou vodou a masážními tryskami, wellness, několik druhů saun, lázeňské služby i několik možností dobrého občerstvení. Lázně můžete navštívit od pondělí do čtvrtka a v neděli od 10.00 do 22.00 hod., v pátek a v sobotu je otevřeno do 24.00 hod. Vstupné pro dospělého návštěvníka je 2 hod/ 14€, 4 hod/18€, celodenní 24€. Děti do 14 zaplatí za 2 hod/7€, 4 hod/9,50€ a za celý den 12€. Rodinné vstupné (2 dosp.+ 1 dítě) činí 2 hod/ 29€, 4 hod/38€, celodenní 50€.

Křinickou tramvají k vodopádu Lichtenhainer

Z městského parku se můžete vydat Křinickou tramvají na osmikilometrovou vyhlídkovou projížďku k vodopádu Lichtenhainer a na konečné před návratem posedět v místní vyhlášené hospůdce. Tramvaj jezdí celoročně, v létě každých 30 min, v zimě jednou za hodinu. Zpáteční jízdenka vás přijde na 4 €.

Za poznáním do Domu Saského Švýcarska

S flórou, faunou, historií oblasti a řadou turistických atrakcí vás seznámí Vlastivědné Muzeum, známé rovněž jako Dům Saského Švýcarska. Veškeré texty a programy jsou k dispozici i v českém jazyce a tak si jej můžete projít individuálně. Přístup do všech částí je bezbariérový. V přízemí se nachází Café & Restaurant „Čtvero ročních období“, nabízející speciality z regionálních produktů. Muzeum je otevřeno února – březen a listopad – leden denně mimo pondělí 9.00 – 17.00 hod., v březnu až říjnu denně 9.00 – 18.00 hod. Plné činí vstupné 4€, snížené 3€, rodinné 8,5€.

Další zajímavé tipy

V Bad Schandau můžete posedět v některé z řady malebných lázeňských kaváren, navštívit botanickou zahradu či se nechat vyvézt unikátním proskleným elektrickým výtahem na vyhlídku do Ostrau. Zejména rodiny s dětmi ocení blízkost zábavního lesního areálu Waldhusche.

Kudy a jak do Bad Schandau?

Do Bad Schandau se dostanete po silnici vedoucí z Děčína na Drážďany, přes hraniční přechod Hřensko – Schmilka. V lázeňském městě je několik parkovišť, většina z nich je zpoplatněna. Staví zde také vlak na trase Praha – Berlín. Výletní loď Poseidon vyplouvá z Děčína a jednou z jejích zastávek je i Hřensko (infolinka tel.: +420 777 037 379).