Z Janova se můžete vydat na výlet autem k našim sousedům do Saska na zámek Moritzburg, který vstoupil do povědomí turistů zejména po té, co se zde natáčela dnes již legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku. Od hotelu vyjedete po silnici směrem na Hřensko, překročíte hraniční přechod Hřensko – Schmilka a zamíříte směr Drážďany.

Moritzburg 960 

Sny z peří

Zámek, kde Popelku dodnes připomíná velký střevíček z kovu a betonu, leží 14 km od Drážďan. Jeho interiéry zdobí barokní kožené tapety s velkoformátovými kresbami, jejichž množství je považováno za největší v celosvětovém měřítku. Najdete tu sbírky loveckých trofejí, expozici vzácného porcelánu čínského, japonského i z nedaleké Míšně, nábytek, malby a mnohé další. Získáte představu o dvorní kultuře bydlení osmnáctého století. Raritou je tak zvaná Federzimmer, péřová místnost Augusta Silného, saského kurfiřta a polského krále. Jeho postel a ložní zařízení zdobí asi dva miliony per nejrůznějších exotických ptáků.

Malý velký Bažantí zámeček

Neméně zajímavé je okolí se zámeckým parkem. Přibližně 2,5 km od zámku stojí rokokový pavilon Fasanenschlösschen nebo-li Bažantí zámeček, nesoucí se v duchu pozdního drážďanského baroka. Strany tohoto miniaturního objektu čtvercového půdorysu měří jen 13,4 m, a přesto zde najdete vše, co dělalo život kurfiřtského páru pohodlným –

přijímací pokoj, pracovní a obývací kabinet, ložnici, toaletní pokoj, jídelnu i apartmá o třech pokojích. Součástí areálu je velký Dolní rybník, nabízející pohled na rozlehlou vodní hladinu, miniaturní přístav s molem a maják.

Kudy na Moritzburg?

Z Hřenska pojedete po silnici B172 na Bad Schandau a Pirnu, za kterou odbočíte po B172A na mezinárodní silnici E55 (A17). V Drážďanech sjedete na silnici S179 (Moritzburger landstrasse), ze které neuhnete až dojete do cíle. Pokud plánujete návštěvu Moritzburgu spojit s výletem do Drážďan, k zámku jezdí autobusová linka č. 326.
Jízdné vás přijde na 3,50 €.

Otevírací doba

Zámek Moritzburg – Barokní výstava a Péřová místnost
Duben – říjen
denně 10.00 – 17.00 hod., možnost zapůjčení českého audioprůvodce
Fasanenschlösschen  – Bažantí zámeček
Květen – říjen
11.00 – 16.00 hod., pondělí – pátek prohlídka každou celou hodinu, sobota+neděle+svátky každou půlhodinu. Prohlídka pouze v němčině.

Vstupné

Plné 7 €
Snížené 3,50 €
Rodinné (2 dosp. + max. 4 děti) 14 €

Zapůjčení českého audioprůvodce na zámek Moritzburg 2 € plus 10 € vratná kauce.

Vstupné do jednotlivých částí

Federzimmer

plné vstupné 3,50 €
snížené 2 €

Barokní zámek a Fasanenschlösschen

Plné vstupné 9,50 €
snížené 5 €