Pěkný výlet z Janova míří k Pravčické bráně, symbolu Národního parku České Švýcarsko. Cesta začíná ve Hřensku nebo na Mezní Louce a do obou těchto míst můžete z Janova dojít pěšky, nebo sjet autem a zaparkovat jej buď v Hřensku na placeném parkovišti za restaurací Klepáč, nebo na Mezní Louce, rovněž na placeném parkovišti, rozkládajícím se po pravé straně silnice v blízkosti hotelu The Brana Way.

pravčická brána

zdroj: Wikipedie.org

Jedna brána – dvě cesty

Přírodou vytvořený pískovcový útvar Pravčické brány je díky svým úctyhodným rozměrům považován za největší skalní most Evropy. Otvor brány je vysoký 16 m, oblouk má u dna 26,5 m a šíře mostu činí 8 m. K cestě si můžete vybrat jednu ze dvou cest, které se od sebe odlišují délkou a náročností. První začíná v Hřensku u parkoviště za restaurací Klepáč a necelé první 2 km vede po silnici směrem na Mezní Louku. Přivede vás na rozcestí u Třech pramenů, kde zabočíte vlevo do lesa na kamenitou cestu a budete pokračovat vzhůru k bráně asi 2,5 km. Počítejte s poměrně strmým stoupáním. Pohodlnější, ale delší cesta vede z Mezní Louky. U blízkosti hotelu The Brana Way přejdete silnici k hospůdce u Fořta, kde se můžete posilnit. Hospůdka je vyhlášená dobrou kuchyní a nabízí posezení uvnitř i venku. K bráně odtud míří cesta nazývaná Gabrielina stezka. Své jméno získala podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, jež byl průkopníkem turistiky ve zdejší oblasti. Trasa vede po červené turistické značce, je dlouhá 6 km a prochází krásnou přírodou po úpatí Křídelní stěny. Přibližně v polovině cesty vám představí jedinečný výhled, kterému vévodí Růžovský vrch.

Vyhlídka pod obloukem

Vzhledem ke zrychlené erozi v důsledku velkého množství návštěvníků výstup na skalní most tak, jak tomu bývalo do roku 1982, už není možný, ale podobné rozhledy nabízí vyhlídka pod obloukem brány a několik dalších vyhlídek v blízkém okolí. Z různých úhlů si tak můžete užít nádherných pohledů do kraje i na samotnou bránu.

Kouzelné Sokolí hnízdo

Při návštěvě Pravčické brány si prohlédněte také zámeček Sokolí hnízdo. Byl vybudován v roce 1881 a sloužíval k ubytování významných hostů. V přízemí můžete posedět ve stylové restauraci s původním zdobením dřevěných stěn a stropu a v prvním patře navštívit galerii s expozicí nádherných fotografií Ing. Juliuse Puflera. Zakoupit si zde můžete některé z jeho pohledů nebo plakátů s motivem Českého Švýcarska.

Provozní doba

Duben – říjen denně                          10.00 – 18.00 hod.
Listopad – březen pátek – neděle     10.00 – 16.00 hod.

Vstupné do areálu

Dospělý  75,- Kč
Děti, studenti a důchodci  25,- Kč

Kontakt

Turistické IC Hřensko
Tel.: +420 412 554 286
E-mail: info@pbrana.cz