Z Janova se můžete pěšky, na kole nebo autem vypravit na krásnou vyhlídku Belvedér. Cesta od hotelu U Zeleného Stromu je dlouhá asi 8 km a vede z Janova po silnici směrem na Arnoltice, kde odbočíte na Labskou Stráň. Na zdejším náměstí se dáte vlevo, poté podle ukazatele odbočíte doprava a dojdete nebo dojedete k Belvedéru.

vyhlidka belveder

V minulosti z vyhlídky zněla hudba a smích

Vyhlášená vyhlídka se nachází na pískovcové skále přibližně 130 metrů nad údolím Labe a nabízí nádherný pohled na kaňon řeky se skalními masivy zčásti zahalenými do zeleně vzrostlých stromů. Belvedér, který má podobu upravené stupňovité skalní terasy ohraničené pískovcovou obrubou, nechal vybudovat v roce 1701 František Karel Clary-Aldringen. Později přibyla salla terena, kterou zdobí erbovní znak rodu Clary-Aldringenů. V minulosti vyhlídková terasa sloužívala pro potěšení panstva. Konaly se zde koncerty a různá hudební a divadelní představení, za kterými se sem sjížděla místní šlechta z nedalekého bynoveckého zámku. Po té co zámek podlehl ničivému požáru, zájem šlechty o Belvedér opadl, avšak postupem času se stal vyhledávaným turistickým výletním místem. Z toho důvodu zde byl vybudován dřevěný hostinec, později nahrazený zděným objektem. V jeho prostorách se dnes nachází hotel Belvedér, v jehož restauraci nebo na rozlehlé zahradní terase můžete posedět a dát si něco dobrého.

 Kdy na vyhlídku?

Vyhlídka je celoročně volně přístupná. Při cestě autem jej můžete bezplatně ponechat na parkovišti u hotelu.

 Vydejte se po červené za krásami okolí

Od Belvedéru vedla 4 kilometry dlouhá kočárová cesta na zámek v Bynovci, který byste dnes sice hledali již marně, ale kočárovou cestou prochází oblíbená červeně značená turistická trasa, která je dlouhá přibližně 15 km a vede z Děčína do Hřenska. Při cestě do Bynovce se zastavte v Arnolticích. Můžete si tu prohlédnout pěkné stavby lidové architektury, kostel Nanebevzetí Panny Marie, budovu bývalého větrného mlýna a také památnou Wornerovu lípu.